Brikz 4 Kidz
Brikz 4 Kidz

LEGO i robotyka

Bricks 4 Kidz

Czego uczymy


WSPÓŁPRACY
Na naszych zajęciach staramy się, aby dzieci pracowały w parach i korzystały z jednego zestawu klocków. Nie wynika to z oszczędności na klockach, ale chęci budowy u dzieci umiejętności współpracy. Nie jest to łatwe, ale nasze warsztaty pokazują, że absolutnie możliwe, bo zdecydowana większość dzieci ma naturalną skłonność do WSPÓŁPRACY, tylko trzeba dać im szansę. W czasach kiedy panuje kult indywidualizmu, umiejętność współpracy jest naszym zdaniem szczególnie ważna.


WIEDZY OGÓLNEJ
W naszej działalności hołdujemy jednej głównej zasadzie: dla dzieci to ZABAWA, dla rodziców to także EDUKACJA. A czego dokładnie uczymy dzieci? Hmmm… jest tak wiele aspektów, ale jednym z nich jest… BUDOWANIE OGÓLNEJ WIEDZY O ŚWIECIE – na każdych zajęciach przekazujemy informację i ‚wciągamy’ dzieci w rozmowę na temat modelu przewidzianego na te warsztaty. Przykład? Proszę bardzo: WIEŻA EIFFEL’A – co to jest? kto, kiedy i po co ją zbudował? Gdzie się znajduje? Że Francja, Paryż… A dzieci z wypiekami na twarzy wchodzą w interakcje z nami przejmując wręcz inicjatywę. To lubimy najbardziej.


Poszerzamy WIEDZĘ O ŚWIECIE
Każde zajęcia rozpoczynamy przedstawieniem tematu. Nie polega to jednak na wskazaniu modelu, który dzieci będą budować. Już na początku w atrakcyjny sposób prezentujemy temat, przekazujemy kluczowe fakty, wciągamy dzieci do dyskusji, zadajemy pytania i zagadki. A właśnie, czy wiecie kto, kiedy i po co zbudował wieżę Eiffel’a? My i dzieci uczestniczące w naszych zajęciach już wiemy.


Wykorzystujemy S-T-E-M
STEM to wyjątkowy sposób prowadzenia zajęć wykorzystujący w jednym czasie elementy 4 dziedzin: NAUK PRZYRODNICZYCH, TECHNOLOGII, INŻYNIERII i MATEMATYKI. Budowanie modeli to praktyczne doświadczenie, które zachęca do krytycznego i technicznego myślenia, kreatywnego rozwiązywania problemów. Dzięki takiemu podejściu dzieci w naturalny sposób poznają: prawa fizyki, mechaniki, elementy astronomii, działania matematyczne takie jak: liczenie, dzielenie, mierzenie czy szacowanie i uczą się je stosować w praktyce.


Stawiamy na ORGANIZACJĘ i PORZĄDEK
ORGANIZACJA i dbanie o PORZĄDEK, brzmi „poważnie”? Nic bardziej mylnego. U nas po prostu dzieci nie wybiegają z zajęć zostawiając prowadzącego z nie rozłożonymi modelami. Obowiązkowym elementem naszych zajęć jest rozłożenie zbudowanego modelu i uporządkowanie klocków w specjalnych pudełkach w taki sposób, w jakim znajdowały się na początku zajęć. Myli się ten kto myśli, że to z dziećmi jest nie do zrobienia.

Rodzaje zajęć

PRZEDSZKOLAKI LEGOLAKI

[dzieci 3-4 lata]


 • Dzieci w oparciu o specjalne instrukcje budują modele z klocków Lego® DUPLO, ucząc się przy okazji w wyjątkowy przyjazny sposób kolejnych liter alfabetu [A-Z], liczenia [0-9] oraz rozróżniania kolorów i kształtów.
 • Każda litera ma przyporządkowany jeden lub kilka modeli do zbudowania związane z przedmiotami codziennego użytku, owocami, warzywami itd.
  Przykład: A jak Ananas, B – Banan itd.
 • Każdy model to nie tylko budowanie, ale również prezentacja na temat danego przedmiotu, która atrakcyjnie i skutecznie poszerza wiedzę dzieciaków. Rozwijamy zatem u dzieci percepcję słuchową, pamięć wzrokową oraz sprawność manualną.

BUDUJE I WIEM

Dla dzieci nasze zajęcia to zabawa, ale dla rodziców ważne jest to, że w tle jest także nauka..., nauka wyjątkowo przyjemna. Na zajęciach przekazujemy interesującą wiedzę na temat budowanych modeli, a następnie dzieci w praktyce samodzielnie odkrywają świat budując modele z klocków Lego® Classic w oparciu o gotowe instrukcje. Warsztaty prowadzimy w formie projektów tematycznych, składających się zazwyczaj z 6 zajęć. Posiadamy 8 projektów tematycznych dotykających takich zagadnień jak: sławne obiekty architektoniczne świata, znane budowle inżynierskie, świat energii, wynalazki, świat zwierząt, lunapark, wolność & pokój.

[dzieci 4-5 lat] Projekty tematyczne:


 • WYCIECZKA PO EUROPIE (EUROPEAN TOUR) – pakujemy plecak i wyruszamy w ekscytującą wycieczkę po Europie! Czy wiesz, ile osób mogło pomieścić rzymskie Koloseum? Czy kiedykolwiek słyszałeś piękną melodię graną przez dzwonki we wnętrzu londyńskiego Big Ben? Jak myślisz, jak przejść chodzić przez starożytny grecki portal, który prowadzi ...donikąd? Dowiemy się.
 • WĘDRÓWKA PO TRZECH KONTYNENTACH (TRI-CONTINENTAL TREK) – wędrówka po świecie, odkrywając historię i kulturę 3 kontynentów. Dzieci zbudują modele charakterystycznych symboli, obiektów wybranych krajów np. kanadyjski liść klonu, japońska brama Tori, czy chiński ‘kiwający kot’. Nic tylko zabrać paszport, właściwie się ubrać i w drogę!
 • PODRÓŻ W CZASIE (Time Travel Tour) – cofamy się w czasie i zwiedzamy średniowieczny zamek, zaglądamy do Sfinksa w Gizie i poznajemy tajemnice Stonehenge. Oto niektóre z modeli w tym temacie, w których będziemy odkrywać kolejne sławne obiekty z całego świata. Przejedziemy kontynenty, aby odkryć historię niektórych cudów starożytnego świata, które przetrwały do dziś!
 • WOLNOŚĆ i POKÓJ (Peace by Piece) - wszyscy powinni mieć prawo do wolności i dążenia do szczęścia. Umacnianie pokojowych więzi między ludźmi, niezależnie od tego, czy jest to lokalna społeczność czy kraj, pomogą człowiekowi lepiej osiągnąć wolność dla wszystkich. Dzieci będą budować i poznawać znane symbole wolności i pokoju.
 • LUNAPARK (TICKET TO RIDE) – zapoznamy dzieci z historią i sposobem działania ulubionych atrakcji w parku rozrywki. Za pomocą fantastycznych modeli przybliżymy takie pojęcia jak obwód, obrót zgodny i przeciwny do ruchu wskazówek zegara, korkociąg, grawitacja, łuk, pęd czy koło zamachowe.
 • ENERGIA JEST WSZĘDZIE (ENERGY IS EVERYWHERE) - energia ma zasadnicze znaczenie dla niemal wszystkiego, co robimy, od świateł w naszych domach i salach lekcyjnych, po benzynę, która pozwala uruchomić nasze samochody. Przedstawimy dzieciakom świat energii we wszystkich jego niesamowitych formach - energii z wiatru, słońca, z biopaliw po paliwa kopalne. Dzięki naszym super modelom pomożemy dzieciakom zrozumieć takie terminy jak: odnawialne, składowisko odpadów, efekt cieplarniany.
 • INŻYNIERSKIE PRZYGODY (ENGINEERING ADVENTURES) – chcesz zostać młodym LEGO®- inżynierem, -architektem? Na naszych zajęciach jest na to szansa. Dołącz do nas, aby wspólnie wypróbować nasze umiejętności ‘inżynierskie’. Będziemy budować piękne mosty, super pojazdy i wiele innych obiektów. Chcesz zaprojektować własny samochód elektryczny? Tylko na naszych zajęciach jest to możliwe.

Posiadamy 2 poziomy trudności modeli, dzięki czemu możemy dostosowywać je do stopnia umiejętności dzieci w ramach jednej grupy.

ROBOTYKA DLA JUNIORA

Nic lepiej nie motywuje dzieci niż budowa modeli, które następnie można samodzielnie wprawić w ruch, co pozwala na pełną “władzę” nad stworzonym obiektem. Budując modele, wykorzystując specjalne zestawy klocków oparte o Lego® Technics, zdobywają praktyczną wiedzę z elementów STEM (nauki przyrodnicze, technologia, inżynieria/mechanika, matematyka) obowiązujących w otaczającym ich świecie. Ale nie tylko. Warsztaty prowadzimy w formie projektów tematycznych, składających się zazwyczaj z 6 zajęć. Posiadamy ponad 20 projektów tematycznych dotykających takich zagadnień jak: siły natury, kosmos, inżynieria budowlana, prawa dynamiki, środki transportu, zima, sport, świat nauki, owadów, gadów, park jurajski, ‘gadżety’ naukowe i wiele innych.
Co kilka zajęć rozwiązujemy z dziećmi zadania/zagadki w formie specjalnych arkuszy STEM, będących miękką formą sprawdzenia ich wiedzy

[dzieci 6-7 lat] Projekty tematyczne:


 • LUNAPARK (TICKET TO RIDE) – zapoznamy dzieci z historią i sposobem działania ulubionych atrakcji w parku rozrywki. Za pomocą modeli przybliżymy takie pojęcia jak obwód, obrót zgodny i przeciwny do ruchu wskazówek zegara, korkociąg, grawitacja, łuk, pęd czy koło zamachowe.
 • ENERGIA JEST WSZĘDZIE (ENERGY IS EVERYWHERE) - energia ma zasadnicze znaczenie dla niemal wszystkiego, co robimy, od świateł w naszych domach i salach lekcyjnych, po benzynę, która pozwala uruchomić samochody. Przedstawimy dzieciakom świat energii we wszystkich jego niesamowitych formach - energii z wiatru, słońca, z biopaliw po paliwa kopalne. Dzięki naszym super modelom pomożemy dzieciakom zrozumieć takie terminy jak: odnawialne źródła energii, składowisko odpadów, efekt cieplarniany.
 • NIESAMOWITE ZWIERZAKI (AMAZING ANIMALS) - To będzie ZOO! To jest projekt, który zachwyci dzieci kochające zwierzęta. Będziemy budować modele węży, owadów, ssaków i nie tylko. Co tydzień omówimy fascynujące fakty dotyczące zwierząt, które budujemy, od kameleona zmieniającego kolory po fokę, która ‘płynie’ przez stół. Dzieciaki pokochają te ruchome modele celebrując w ten sposób cudowny świat zwierząt.
 • INŻYNIERSKIE PRZYGODY (ENGINEERING ADVENTURES) – podczas zajęć dzieci mogą wypróbować swoje umiejętności ‘inżynierskie’. Będą budować piękne mosty, super pojazdy i wiele innych obiektów. Chcesz zaprojektować własny samochód elektryczny? Tylko na naszych zajęciach jest to możliwe.
 • CIEKAWE WYNALAZKI (INTERESTING INVENTIONS) - większość obiektów, z których codziennie korzystamy ma swoich wynalazców. Dzieci dowiedzą się kto wynalazł i skąd pochodzą takie urządzenia jak np. mikser kuchenny, wycieraczki samochodowe, maszyna do pisania, maszyna do szycia... Podczas zajęć dzieci poznają i omówią różnicę między wynalazkiem a odkryciem, dowiedzą się również w jaki sposób twórcy wynalazku dbają o swoje pomysły. Przedstawimy dzieciom świat pomysłów, kreatywności, wynalazków i patentów. W każdym tygodniu będziemy konstruować różne znane modele, każdy model jest ruchomy.
 • W POWIETRZU, NA LĄDZIE i NA MORZU (AIR, LAND & SEA) - pokażemy dzieciom różne sposoby poruszania się w powietrzu, na lądzie i na morzu. Jak działa helikopter, żaglówka, narty wodne? Dzieci dowiedzą się, co sprawia, że każda maszyna jest wyjątkowa i jak się porusza, odkrywając takie pojęcia, jak pływalność, napęd, podnoszenie! A może wymyślą własne sposoby lub urządzenia służące do poruszania się w powietrzu, po lądzie i po wodzie?

[dzieci 8-9 lat] Projekty tematyczne:


 • PRAWA RUCHU (LAWS OF MOTION) – przybliżymy dzieciom niektóre prawa Izaaka Newtona takie jak: bezwładność, siła odśrodkowa, przyspieszenie czy sposób mierzenia upływu czasu oraz będziemy pokazywać, że każda akcja ma taką samą, ale przeciwną reakcję. Wszystko za pomocą budowania specjalnych modeli jak: różne typy huśtawek (swing-o-rama, obrotowa), diabelski młyn, kosiarka, zegar mechaniczny czy katapulta.
 • MISJA KOSMOS (MISSION 2 SPACE & SPACE ADVENTURES) - wiele dzieci marzy o byciu astronautą i podróżowaniu w kosmos. Nasze zajęcia są po to, aby co tydzień dzieci dowiadywały się nowych rzeczy o eksploracji kosmosu, środowisku panującym w przestrzeni kosmicznej i budowały nowy model związany z programem NASA – prom kosmiczny, satelita, łazik księżycowy, ‘wirówka’, którą astronauci wykorzystują do przygotowania się do lotu, wyrzutnia startowa czy orbiter. Dodatkowo dzieci usłyszą o najbardziej odległym stworzonym przez człowieka obiekcie we wszechświecie, uzyskają też wiedzę na temat odczuć astronautów przebywających w kosmosie.
 • ŚRODKI TRANSPORTU (TRANSPORTATION TIMELINE) – projekt dla wszystkich fanów pojazdów! W każdym tygodniu dzieci skonstruują specjalne ruchome modele pojazdów i poznają ich historię począwszy od powozu konnego, poprzez zwykłe auta po auta wyścigowe, samolot i inne. Zbudują szlaban kolejowy i poznają mechanizm jego działania. Każda lekcja wprowadza terminologię odnoszącą się do każdego rodzaju transportu, np. „unoszenie i napędzanie" samolotu, podczas zajęć dzieci dowiadują się także, w jaki sposób działają poszczególne pojazdy.
 • PLAC BUDOWY (CONSTRUCTION CRAZE) – zakładamy kaski ochronne i zapraszamy na nasz plac budowy. Przeprowadzimy dzieciaki przez wszystkie elementy istotne dla prowadzenia budowy. Poznają specjalne pojazdy i urządzenia niezbędne do prowadzenia prac na każdej budowie: wywrotka, buldożer, dźwig, wiertarka czy młot pneumatyczny. Zaskoczymy je historią i sposobem działania niektórych z nich. Skąd pochodzi słowo buldożer? Jak duża jest największa ciężarówka na świecie?
 • ZIMOWA ZABAWA (WINTER FUN) – Zima z oknem? Przybliżymy dzieciom popularne zimowe aktywności, począwszy od pełnego adrenaliny zjazdu sankami z góry, po relaksującą przejażdżkę saniami z zaprzęgiem konnym. Zbudujemy pług i skuter śnieżny. Ale zima nie byłaby zimą bez hokeja na lodzie czy nart. Nie ma śniegu? Nie ma problemu - wszystko, co trzeba stworzą dzieciaki samodzielnie używając wyobraźni.
 • SIŁY NATURY (FORCES OF NATURE) – przedstawimy wszystkie niesamowite sił natury, wspólnie z dziećmi zbadamy kiedy, gdzie, jak i dlaczego powstają wszystkie rodzaje zjawisk naturalnych. Poznamy wyjątkowe miejsca, gdzie np. występuje większość tsunami, spróbujemy się dowiedzieć się w jaki sposób powstaje trzęsienie ziemi, jakie są huragany w różnych częściach świata. Zajęcia mają na celu poprawienie zrozumienia przez dziecko sił natury. Dzieci zbudują ruchome modele tornado, tsunami, trzęsienia ziemi czy lawiny śnieżnej. Dowiedzą się, jak się poruszają, dlaczego się zdarzają i jak się zachować, aby być bezpiecznym!

KONTAKT

Kontakt

Centrum Kreatywności i Zabawy
"Kółko i Krzyżyk"
Ul. Sienkiewicza 1 (róg Legionów) Wołomin, Piętro 2

Zobacz jeszcze więcej

masz pytania?

tel: 513491641

biuro@kolkoikrzyzyk-ckiz.pl